
















Burton Gore-Tex Reserve 2L Shell Pants 2026 - Men's
2026 Burton Men's Gore-Tex Reserve 2L Shell Pants
Step up to the proven all-season durability of GORE-TEX. The men's Burton Reserve GORE-TEX 2L Pants are technical two-layer shell pants built for riders who charge from opening day to spring slush. These are a fully stormproof, no-compromise solution with bluesign® approved materials, fully-taped seams, and all the pockets, venting, and adjustability you need to ride longer in comfort.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Standard Inseam – 32.5" |
| Material | GORE-TEX 2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $174.98
-65%$174.98
$61.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Men's Gore-Tex Reserve 2L Shell Pants
Step up to the proven all-season durability of GORE-TEX. The men's Burton Reserve GORE-TEX 2L Pants are technical two-layer shell pants built for riders who charge from opening day to spring slush. These are a fully stormproof, no-compromise solution with bluesign® approved materials, fully-taped seams, and all the pockets, venting, and adjustability you need to ride longer in comfort.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Standard Inseam – 32.5" |
| Material | GORE-TEX 2-Layer Recycled Polyester + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |






















