




Burton Ascutney Jacket 2026 - Toddlers'
2026 Burton Ascutney Jacket – Toddlers'
Little ones get the big kid treatment with the 2026 Burton Ascutney Jacket. With 15K waterproof protection, mapped insulation, and Room-To-Grow™ sleeve extensions, this feature-packed shell keeps toddlers dry, warm, and stoked from snow play to first laps. Rider-designed details like glove loops, fleece-lined pockets, and a helmet-compatible hood ensure all-day comfort and confidence on the hill.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer DRYRIDE™ Recycled Mechanical Stretch 300D Polyester |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | 180g ThermacoreECO Insulation (Mapped with Microfleece Back Panel) |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Hood Type | Removable Helmet-Compatible Hood with Adjustment |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $69.98
-65%$69.98
$24.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton Ascutney Jacket – Toddlers'
Little ones get the big kid treatment with the 2026 Burton Ascutney Jacket. With 15K waterproof protection, mapped insulation, and Room-To-Grow™ sleeve extensions, this feature-packed shell keeps toddlers dry, warm, and stoked from snow play to first laps. Rider-designed details like glove loops, fleece-lined pockets, and a helmet-compatible hood ensure all-day comfort and confidence on the hill.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2-Layer DRYRIDE™ Recycled Mechanical Stretch 300D Polyester |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | 180g ThermacoreECO Insulation (Mapped with Microfleece Back Panel) |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Hood Type | Removable Helmet-Compatible Hood with Adjustment |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |























