










































Burton Ascutney Jacket 2026 - Kids'
2026 Kids' Burton Ascutney 2L Jacket
The 2026 Burton Ascutney 2L Jacket brings hip-length coverage, warm ThermacoreECO insulation, and storm-ready 15K DRYRIDE protection to young riders who want big-kid performance. A fleece-mapped interior adds extra comfort, while a full lineup of easy-access pockets keeps essentials organized throughout the day. With the Room-To-Grow™ system extending sleeve length for multi-season use, the Ascutney delivers dependable warmth, durability, and all-day mountain comfort.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Nylon Woven Fabric |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | 120g ThermacoreECO + Fleece-Mapped Back Panel |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Powder Skirt | Ergonomic Water-Repellent Waist Gaiter |
| Hood Type | Helmet Compatible Fulltime Contour™ Hood |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $92.48
-65%$92.48
$32.37Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Kids' Burton Ascutney 2L Jacket
The 2026 Burton Ascutney 2L Jacket brings hip-length coverage, warm ThermacoreECO insulation, and storm-ready 15K DRYRIDE protection to young riders who want big-kid performance. A fleece-mapped interior adds extra comfort, while a full lineup of easy-access pockets keeps essentials organized throughout the day. With the Room-To-Grow™ system extending sleeve length for multi-season use, the Ascutney delivers dependable warmth, durability, and all-day mountain comfort.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | DRYRIDE™ 2-Layer Nylon Woven Fabric |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 15,000 g |
| Insulation | 120g ThermacoreECO + Fleece-Mapped Back Panel |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Powder Skirt | Ergonomic Water-Repellent Waist Gaiter |
| Hood Type | Helmet Compatible Fulltime Contour™ Hood |
| Warranty | Lifetime Warranty |























