





















Burton AK Summit Gore-Tex Pants 2026 - Women's
2026 Burton [ak] GORE-TEX 2L Summit Pants
Designed for riders who chase every condition, the women’s Burton [ak] GORE-TEX 2L Summit Pants combine advanced storm protection with all-day comfort. The durable GORE-TEX shell and Living Lining® technology work together to balance warmth and breathability, while articulated patterning ensures unrestricted mobility. From lift laps to backcountry missions, these pants deliver the dependable performance you need to stay dry, focused, and ready for whatever the mountain brings.
Summary
| Fit | Regular Articulated Fit |
| Length | Regular Length |
| Material | GORE-TEX Stretch 2-Layer Nylon 70D Twill Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Venting | Zippered Thigh Vents |
| Waist | Contoured Waistband with External Adjustment |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $209.98
-65%$209.98
$73.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton [ak] GORE-TEX 2L Summit Pants
Designed for riders who chase every condition, the women’s Burton [ak] GORE-TEX 2L Summit Pants combine advanced storm protection with all-day comfort. The durable GORE-TEX shell and Living Lining® technology work together to balance warmth and breathability, while articulated patterning ensures unrestricted mobility. From lift laps to backcountry missions, these pants deliver the dependable performance you need to stay dry, focused, and ready for whatever the mountain brings.
Summary
| Fit | Regular Articulated Fit |
| Length | Regular Length |
| Material | GORE-TEX Stretch 2-Layer Nylon 70D Twill Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Venting | Zippered Thigh Vents |
| Waist | Contoured Waistband with External Adjustment |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |























