




































Burton AK Gore-Tex Upshift Jacket 2026 - Women's
2026 Burton [ak] GORE-TEX 2L Upshift Jacket
From blizzards to bluebird laps, the women's Burton [ak] GORE-TEX 2L Upshift Jacket is built for total versatility. Its GORE-TEX shell blocks out the storm while the Living Lining® tech automatically regulates body temperature for all-day comfort. With a slim articulated fit, thoughtful pocket design, and fully taped seams, it delivers the mobility and protection you need to stay focused from first chair to last light.
Summary
| Fit | Slim Articulated Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2-Layer Recycled Nylon 70D / Polyester 75D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Powder Skirt | Ergonomic Stretch Zip-Out Waist Gaiter with Jacket-to-Pant Interface |
| Hood Type | StormForm Fulltime Contour™ Hood – Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $242.48
-65%$242.48
$84.87Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton [ak] GORE-TEX 2L Upshift Jacket
From blizzards to bluebird laps, the women's Burton [ak] GORE-TEX 2L Upshift Jacket is built for total versatility. Its GORE-TEX shell blocks out the storm while the Living Lining® tech automatically regulates body temperature for all-day comfort. With a slim articulated fit, thoughtful pocket design, and fully taped seams, it delivers the mobility and protection you need to stay focused from first chair to last light.
Summary
| Fit | Slim Articulated Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2-Layer Recycled Nylon 70D / Polyester 75D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Powder Skirt | Ergonomic Stretch Zip-Out Waist Gaiter with Jacket-to-Pant Interface |
| Hood Type | StormForm Fulltime Contour™ Hood – Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |























