š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


























Burton AK Gore-Tex Swash Shell Pant 2026 - Men's
2026 Burton AK Gore-Tex Swash Shell Pant
For those who like to show up ready, the [ak] Swash GOREāTEX 2L Pants are built for all-season ridingāfrom storm days to warm spring laps. Recycled GORE-TEX 2L fabric and Living LiningĀ® tech keep you dry and thermoregulated without sacrificing breathability. With articulated patterning, dual-vent system, and reinforced durability, these pants are engineered to ride harder and last longer.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | 32.5" Standard Inseam |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Nylon 70D with 200D Reinforced Cuffs |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell Only |
| Seam Sealing | Fully Taped with GORE-SEAMĀ® Tape |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Select Color
Select Size
From $83.99
Original: $239.98
-65%Burton AK Gore-Tex Swash Shell Pant 2026 - Men'sā
$239.98
$83.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton AK Gore-Tex Swash Shell Pant
For those who like to show up ready, the [ak] Swash GOREāTEX 2L Pants are built for all-season ridingāfrom storm days to warm spring laps. Recycled GORE-TEX 2L fabric and Living LiningĀ® tech keep you dry and thermoregulated without sacrificing breathability. With articulated patterning, dual-vent system, and reinforced durability, these pants are engineered to ride harder and last longer.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | 32.5" Standard Inseam |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Nylon 70D with 200D Reinforced Cuffs |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell Only |
| Seam Sealing | Fully Taped with GORE-SEAMĀ® Tape |
| Warranty | Lifetime Warranty |























