








Burton AK Gore-Tex Hover C-Knit 3L Shell Jacket 2026 - Men's
2026 Burton AK Gore-Tex Hover C-Knit 3L Shell Jacket
One jacket. All conditions. The 2026 [ak] Hover GORE-TEX C-Knit 3L Jacket is Burton’s most technical and lightweight [ak] shell, delivering stormproof performance with stretch-enhanced mobility. From cold storm laps to spring skin tracks, its breathable, minimalist design features all the venting, storage, and weather-sealing tech needed for inbounds and out-of-bounds exploration—without the bulk.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX C-Knit Stretch 3-Layer Nylon 30D Plain Weave Fabric |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | None – Shell |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes – Ergonomic Zip-Out with Jacket-to-Pant Interface |
| Hood Type | StormForm Fulltime Contour™ Hood with Drop Construction and Cohaesive™ Adjustment |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $359.98
-65%$359.98
$125.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton AK Gore-Tex Hover C-Knit 3L Shell Jacket
One jacket. All conditions. The 2026 [ak] Hover GORE-TEX C-Knit 3L Jacket is Burton’s most technical and lightweight [ak] shell, delivering stormproof performance with stretch-enhanced mobility. From cold storm laps to spring skin tracks, its breathable, minimalist design features all the venting, storage, and weather-sealing tech needed for inbounds and out-of-bounds exploration—without the bulk.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX C-Knit Stretch 3-Layer Nylon 30D Plain Weave Fabric |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | None – Shell |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | Yes – Ergonomic Zip-Out with Jacket-to-Pant Interface |
| Hood Type | StormForm Fulltime Contour™ Hood with Drop Construction and Cohaesive™ Adjustment |
| Warranty | Lifetime Warranty |























