























Burton AK Gore‑Tex Helitack 2L Stretch Insulated Jacket 2026 - Men's
2026 Burton AK Gore‑Tex Helitack 2L Stretch Insulated Jacket
Brave the harshest mountain conditions in full comfort with the [ak] Helitack Jacket. Insulated throughout with stretch-friendly Thermacore and built with bomber GORE-TEX 2L fabric, this jacket is tuned for cold, wet, and deep days that demand full-body warmth and unrestricted movement. Reinforced zones, storm-ready features, and rider-refined storage make it an alpine essential from the first flake to the last lap.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Nylon 70D w/ 200D Durability Side Panels |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 100g Thermacore Stretch |
| Seam Sealing | Fully Taped with GORE-SEAM® Tape |
| Hood | StormForm Fulltime Contour™ Hood with Cohaesive™ Adjustment |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $329.98
-65%$329.98
$115.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton AK Gore‑Tex Helitack 2L Stretch Insulated Jacket
Brave the harshest mountain conditions in full comfort with the [ak] Helitack Jacket. Insulated throughout with stretch-friendly Thermacore and built with bomber GORE-TEX 2L fabric, this jacket is tuned for cold, wet, and deep days that demand full-body warmth and unrestricted movement. Reinforced zones, storm-ready features, and rider-refined storage make it an alpine essential from the first flake to the last lap.
Summary
| Fit | Regular |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Nylon 70D w/ 200D Durability Side Panels |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | 100g Thermacore Stretch |
| Seam Sealing | Fully Taped with GORE-SEAM® Tape |
| Hood | StormForm Fulltime Contour™ Hood with Cohaesive™ Adjustment |
| Warranty | Lifetime Warranty |























