







Burton AK Gore-Tex Freebird Shell Bib Tall 2026 - Men's
2026 Burton AK Gore-Tex Freebird Shell Bib Tall
Built for big missions and tall riders, the men's Burton [ak] Freebird GORE‑TEX 3L Stretch Bib Pants – Tall deliver serious protection with a 34.5" inseam. These ultralight 3-layer bibs feature stretch fabrication for active movement, Crossflow Venting™, and a relaxed articulated fit tuned for high-output days. From steep bootpacks to deep lines, the Freebird Tall keeps you covered without compromise.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Inseam 34.5" Inches |
| Material | GORE-TEX 3L Recycled Polyester 75D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $349.98
-65%$349.98
$122.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton AK Gore-Tex Freebird Shell Bib Tall
Built for big missions and tall riders, the men's Burton [ak] Freebird GORE‑TEX 3L Stretch Bib Pants – Tall deliver serious protection with a 34.5" inseam. These ultralight 3-layer bibs feature stretch fabrication for active movement, Crossflow Venting™, and a relaxed articulated fit tuned for high-output days. From steep bootpacks to deep lines, the Freebird Tall keeps you covered without compromise.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Inseam 34.5" Inches |
| Material | GORE-TEX 3L Recycled Polyester 75D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























