














Burton AK Gore-Tex Freebird Shell Bib 2026 - Men's
2026 Burton AK Gore-Tex Freebird Shell Bib
When it's waist deep and dumping, there’s no substitute for the Freebird Bib. The men's Burton [ak] Freebird GORE‑TEX 3L Stretch Bib Pants offer backcountry-ready storm protection in a lightweight, ultra-breathable package. Built with stretch GORE-TEX 3L fabric, Crossflow Venting™, and a relaxed articulated fit, these bibs are made to move — whether you’re splitboarding, sledding, or racking up lift laps.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | GORE-TEX 3L Recycled Polyester 75D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $349.98
-65%$349.98
$122.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton AK Gore-Tex Freebird Shell Bib
When it's waist deep and dumping, there’s no substitute for the Freebird Bib. The men's Burton [ak] Freebird GORE‑TEX 3L Stretch Bib Pants offer backcountry-ready storm protection in a lightweight, ultra-breathable package. Built with stretch GORE-TEX 3L fabric, Crossflow Venting™, and a relaxed articulated fit, these bibs are made to move — whether you’re splitboarding, sledding, or racking up lift laps.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | GORE-TEX 3L Recycled Polyester 75D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell – No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























