




















Burton AK Gore-Tex Cyclic Shell Bib 2026 - Men's
2026 Burton AK Gore-Tex Cyclic Shell Bib
Dry and comfortable isn't just nice, it's mandatory when you're dedicated to riding from deep winter to late spring. The men's Burton [ak] Cyclic GOREāTEX 2L Bib Pants are right there with you. We're talking stormproof materials and rider-designed features to keep your program organized and moving whether you're lapping the park or hunting secret stashes. A regular articulated fit and fully taped GORE-TEX shell give you everything you need and nothing you don't.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Nylon 70D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |
Original: $254.98
-65%$254.98
$89.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton AK Gore-Tex Cyclic Shell Bib
Dry and comfortable isn't just nice, it's mandatory when you're dedicated to riding from deep winter to late spring. The men's Burton [ak] Cyclic GOREāTEX 2L Bib Pants are right there with you. We're talking stormproof materials and rider-designed features to keep your program organized and moving whether you're lapping the park or hunting secret stashes. A regular articulated fit and fully taped GORE-TEX shell give you everything you need and nothing you don't.
Summary
| Fit | Relaxed |
| Length | Inseam 32.5" Inches |
| Material | GORE-TEX 2L Recycled Nylon 70D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Warranty | Lifetime Warranty |























