














Burton AK Embark Gore-Tex Jacket 2026 - Women's
2026 Burton [ak] GORE-TEX 2L Embark Jacket
Built for those who chase every storm, the women's Burton [ak] GORE-TEX 2L Embark Jacket delivers proven weather protection with performance-driven comfort. Its articulated regular fit moves naturally for both resort and backcountry riding, while low-bulk PrimaLoft® Silver insulation and Burton’s Living Lining® technology keep warmth perfectly balanced through changing conditions. With premium materials, bluesign® approval, and mountain-ready details throughout, this jacket stands ready for the full season ahead.
Summary
| Fit | Regular Articulated Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2-Layer Recycled Polyester 75D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | PrimaLoft® Silver Insulation – 60g |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Powder Skirt | Removable Ergonomic Stretch Waist Gaiter |
| Hood Type | StormForm Fulltime Contour™ Hood – Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
Original: $259.98
-65%$259.98
$90.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Burton [ak] GORE-TEX 2L Embark Jacket
Built for those who chase every storm, the women's Burton [ak] GORE-TEX 2L Embark Jacket delivers proven weather protection with performance-driven comfort. Its articulated regular fit moves naturally for both resort and backcountry riding, while low-bulk PrimaLoft® Silver insulation and Burton’s Living Lining® technology keep warmth perfectly balanced through changing conditions. With premium materials, bluesign® approval, and mountain-ready details throughout, this jacket stands ready for the full season ahead.
Summary
| Fit | Regular Articulated Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | GORE-TEX 2-Layer Recycled Polyester 75D Plain Weave + PFC-Free DWR |
| Waterproof Rating | 28,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | PrimaLoft® Silver Insulation – 60g |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Powder Skirt | Removable Ergonomic Stretch Waist Gaiter |
| Hood Type | StormForm Fulltime Contour™ Hood – Fixed, Helmet Compatible |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |























