

Autumn Crest 3L Shell Jacket 2026 - Men's
2026 Autumn Crest 3L Shell Jacket
Engineered for freeride performance, the Autumn Crest 3L Jacket blends high-level weather protection with articulation, vapor release, and rider-friendly features. Built from dual-face 3-layer fabrics with 20K waterproofing and breathability, itās designed to handle stormy descents and cold laps alike.
Summary
| Fit | Free & Easy (Regular / relaxed articulation) |
| Length | Hip / shell lengthĀ |
| Material | ShelterPro 3L 150D Polyester Plain Weave + LotusLT 3L 90D Nylon Ripstop |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | None ā uninsulated 3-layer shell for layering versatility |
| Seam Sealing | Full seam taping |
| Hood | Helmet-compatible, articulated with reinforced flex brim |
| Ventilation | Mesh-lined chest zip vents |
| Pockets | 2 hand-warmer zips, internal mesh goggle bag, left forearm pass pocket |
Original: $251.97
-65%$251.97
$88.19Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Autumn Crest 3L Shell Jacket
Engineered for freeride performance, the Autumn Crest 3L Jacket blends high-level weather protection with articulation, vapor release, and rider-friendly features. Built from dual-face 3-layer fabrics with 20K waterproofing and breathability, itās designed to handle stormy descents and cold laps alike.
Summary
| Fit | Free & Easy (Regular / relaxed articulation) |
| Length | Hip / shell lengthĀ |
| Material | ShelterPro 3L 150D Polyester Plain Weave + LotusLT 3L 90D Nylon Ripstop |
| Waterproof Rating | 20,000 mm |
| Breathability | 20,000 g |
| Insulation | None ā uninsulated 3-layer shell for layering versatility |
| Seam Sealing | Full seam taping |
| Hood | Helmet-compatible, articulated with reinforced flex brim |
| Ventilation | Mesh-lined chest zip vents |
| Pockets | 2 hand-warmer zips, internal mesh goggle bag, left forearm pass pocket |


















