
Airblaster Youth Freedom Suit 2026
2026 Airblaster Youth Freedom Suit
The legendary one-piece, now mini-sized for max fun. The 2026 Airblaster Youth Freedom Suit is the best way to keep young shredders warm, dry, and stoked all day long. With 10K waterproofing, built-in grow features, and zero gap between jacket and pants, this all-in-one suit means no snow down the pantsāever.
Summary
| Fit | Youth Regular Fit |
| Length | Full One-Piece Coverage |
| Material | 2L Midweight Oxford with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 80g Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Vents | Underarm Zippered Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $139.97
-65%$139.97
$48.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Airblaster Youth Freedom Suit
The legendary one-piece, now mini-sized for max fun. The 2026 Airblaster Youth Freedom Suit is the best way to keep young shredders warm, dry, and stoked all day long. With 10K waterproofing, built-in grow features, and zero gap between jacket and pants, this all-in-one suit means no snow down the pantsāever.
Summary
| Fit | Youth Regular Fit |
| Length | Full One-Piece Coverage |
| Material | 2L Midweight Oxford with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 80g Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped |
| Vents | Underarm Zippered Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |


















