

Airblaster Youth Beast Suit 2026
2026 Airblaster Youth Beast Suit
Send your little shredder into the storm in the 2026 Airblaster Youth Beast Suitāone of the warmest, driest, and most fun pieces of outerwear on the mountain. This one-piece suit offers elite waterproofing, full-body coverage, and a grow-with-me fit system so they stay dry and stoked from pow laps to park laps, season after season.
Summary
| Fit | Regular Youth Fit |
| Length | Full One-Piece Coverage |
| Material | 2L Eco-Vortex with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 80g Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Vents | Underarm Zippered Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $160.97
-65%$160.97
$56.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Airblaster Youth Beast Suit
Send your little shredder into the storm in the 2026 Airblaster Youth Beast Suitāone of the warmest, driest, and most fun pieces of outerwear on the mountain. This one-piece suit offers elite waterproofing, full-body coverage, and a grow-with-me fit system so they stay dry and stoked from pow laps to park laps, season after season.
Summary
| Fit | Regular Youth Fit |
| Length | Full One-Piece Coverage |
| Material | 2L Eco-Vortex with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 80g Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Vents | Underarm Zippered Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |


















