


Airblaster Youth Beast Bib 2026
2026 Airblaster Youth Beast Bib
Let the little rippers roam free in the 2026 Airblaster Youth Beast Bibābuilt for full-day adventures, from deep powder to sled laps. With 15K waterproofing, grow-with-me cuffs, and a rugged one-piece lower construction, these youth bibs offer grown-up performance with kid-friendly durability and comfort.
Summary
| Fit | Youth Regular Fit |
| Length | Standard Inseam |
| Material | 2L Eco-Vortex with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 40g Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Vents | Inner Leg Zippered Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $125.97
-65%$125.97
$44.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Airblaster Youth Beast Bib
Let the little rippers roam free in the 2026 Airblaster Youth Beast Bibābuilt for full-day adventures, from deep powder to sled laps. With 15K waterproofing, grow-with-me cuffs, and a rugged one-piece lower construction, these youth bibs offer grown-up performance with kid-friendly durability and comfort.
Summary
| Fit | Youth Regular Fit |
| Length | Standard Inseam |
| Material | 2L Eco-Vortex with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 40g Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Vents | Inner Leg Zippered Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |


















