



Airblaster Team Vest 2026
2026 Airblaster Team Vest
The 2026 Airblaster Team Vest is the perfect outerwear piece for layering, styling, and sending. Built with a durable water-resistant shell and 80g insulation, this team favorite is as functional as it is fun. Whether you're tossing it over a hoodie or a shell, the Team Vest keeps your core warm while freeing up your arms for max mobility.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2L Midweight Oxford with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 80g Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | None |
| Vents | None |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $83.97
-65%$83.97
$29.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Airblaster Team Vest
The 2026 Airblaster Team Vest is the perfect outerwear piece for layering, styling, and sending. Built with a durable water-resistant shell and 80g insulation, this team favorite is as functional as it is fun. Whether you're tossing it over a hoodie or a shell, the Team Vest keeps your core warm while freeing up your arms for max mobility.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Length | Hip-Length |
| Material | 2L Midweight Oxford with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 80g Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | None |
| Vents | None |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |


















