

Airblaster Sassy Beast Jacket 2026 - Women's
2026 Airblaster Sassy Beast Jacket
Built for those who rip hard and demand the best, the 2026 Sassy Beast Jacket brings elite performance with feminine style. With a 30K waterproof recycled shell, fully taped seams, and a flattering tailored fit, this shell is made for storm chasers and backcountry queens alike. Beast-level protection, Sassy-level confidence.
Summary
| Fit | Tailored Fit |
| Material | 2L Eco-Vortex Recycled Fabric + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 30,000 mm |
| Breathability | 20,000 g/m² |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Underarm Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $223.97
-65%$223.97
$78.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Airblaster Sassy Beast Jacket
Built for those who rip hard and demand the best, the 2026 Sassy Beast Jacket brings elite performance with feminine style. With a 30K waterproof recycled shell, fully taped seams, and a flattering tailored fit, this shell is made for storm chasers and backcountry queens alike. Beast-level protection, Sassy-level confidence.
Summary
| Fit | Tailored Fit |
| Material | 2L Eco-Vortex Recycled Fabric + PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 30,000 mm |
| Breathability | 20,000 g/m² |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Underarm Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |


















