

Airblaster Nicolette Jacket 2026 - Women's
2026 Airblaster Nicolette JacketĀ
Designed for premium style and protection, the 2026 Airblaster Nicolette Jacket blends tailored sophistication with storm-ready performance. Featuring 15K waterproofing, strategic insulation, and a long, slim silhouette, the Nicolette offers a flattering look without sacrificing function. Perfect for cold resort days or cruising groomers in comfort and confidence.
Summary
| Fit | Long Slim FitĀ |
| Length | Thigh-Length |
| Material | 2L Stretch Twill with Eco DWR |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 60g Body / 40g Sleeves ā Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | No |
| Hood Type | Fixed Hood with Faux Fur Trim |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $181.97
-65%$181.97
$63.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Airblaster Nicolette JacketĀ
Designed for premium style and protection, the 2026 Airblaster Nicolette Jacket blends tailored sophistication with storm-ready performance. Featuring 15K waterproofing, strategic insulation, and a long, slim silhouette, the Nicolette offers a flattering look without sacrificing function. Perfect for cold resort days or cruising groomers in comfort and confidence.
Summary
| Fit | Long Slim FitĀ |
| Length | Thigh-Length |
| Material | 2L Stretch Twill with Eco DWR |
| Waterproof Rating | 15,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | 60g Body / 40g Sleeves ā Synthetic Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped |
| Powder Skirt | No |
| Hood Type | Fixed Hood with Faux Fur Trim |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |


















