

Airblaster Freedom Bib 2026
2026 Airblaster Freedom Bib
The 2026 Airblaster Freedom Bib delivers full-day protection without sacrificing comfort or style. Constructed with 10K waterproofing, strategically sealed seams, and the classic bib silhouette, it offers unmatched versatility whether you're lapping the resort or venturing into the trees. Get rad, stay dry, and enjoy the freedom of bibbed bliss.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Material | 2L Midweight Oxford with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Inner Leg Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $139.97
-65%$139.97
$48.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Airblaster Freedom Bib
The 2026 Airblaster Freedom Bib delivers full-day protection without sacrificing comfort or style. Constructed with 10K waterproofing, strategically sealed seams, and the classic bib silhouette, it offers unmatched versatility whether you're lapping the resort or venturing into the trees. Get rad, stay dry, and enjoy the freedom of bibbed bliss.
Summary
| Fit | Regular Fit |
| Material | 2L Midweight Oxford with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 10,000 mm |
| Breathability | 10,000 g/m² |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Critically Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Inner Leg Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |


















