
Airblaster Beast 2L Jacket 2026
2026 Airblaster Beast 2L Jacket
The 2026 Airblaster Beast 2L Jacket is built for technical backcountry performance, but with clean style you can wear every day. Featuring a 30K waterproof Eco-Vortex outer shell, fully taped seams, and a storm-ready hood, this shell delivers premium protection with eco-conscious construction. Comfortable, capable, and sustainably savageāthis is the Beast.
Summary
| Fit | Blaster Fit |
| Material | 2L Eco-Vortex with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 30,000 mm |
| Breathability | 20,000 g/m² |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Zippered Underarm Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |
Original: $202.97
-65%$202.97
$71.04Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2026 Airblaster Beast 2L Jacket
The 2026 Airblaster Beast 2L Jacket is built for technical backcountry performance, but with clean style you can wear every day. Featuring a 30K waterproof Eco-Vortex outer shell, fully taped seams, and a storm-ready hood, this shell delivers premium protection with eco-conscious construction. Comfortable, capable, and sustainably savageāthis is the Beast.
Summary
| Fit | Blaster Fit |
| Material | 2L Eco-Vortex with PFAS-Free DWR |
| Waterproof Rating | 30,000 mm |
| Breathability | 20,000 g/m² |
| Insulation | Shell ā No Insulation |
| Seam Sealing | Fully Taped Seams |
| Vents | Mesh-Lined Zippered Underarm Vents |
| Warranty | 1-Year Manufacturer Warranty |


















